Savi töötuba Tallinnas

Savi töötuba on koht, kus nii algajal kui ka vilunud keraamikahuvilisel on võimalus kogenud keraamiku käe all savi voolimise kogemus saada. Edukaks savikunstiks on kohapeal olemas kõik savitöökojas vajalik: voolimissavi ja savi tööriistad, saviahi, savi glasuur ja kõikvõimalikud savi voolimise komplektid.

Savi on inimesele tuttav ja kindel materjal, mis lausa kutsub end voolima, rullima ja avastama. Meis kõigis on peidus keraamik, vaja on lihtsalt leida sobiv aeg, astuda sisse savitöötuppa ja haarata kätte õiged savitööriistad!

Ceramique keraamikastuudio on savitöökoda Tallinnas. Kesklinnas pesitsev savitöötuba ootab keraamikahuvilisi valmistama savikeraamikat algusest lõpuni, alustades savi voolimisest meelepäraste savitööriistadega, jätkates kunstiteose põletamisega saviahjus ja lõpetades loodud keraamikale saviglasuuriga viimase lihvi andmisega. Et põletus- ja glasuurimisprotsess võtavad rohkem aega, saab valminud toote saab pärast glasuurimist kätte kokku lepitud ajal.

Savi on rohkete eriliste omadustega loodusvara, millest annab luua lõputult erinäolisi esemeid. Savi voolimine algab savi valimisest – vastupidava keraamika valmistamiseks tuleb valida savimass, mis on põlemiskindel. Laialdaselt kättesaadavad voolimissavid on valmistatud liimidega ja pabermassist ning sobivad küll mängimiseks ja savi voolimise harjutamiseks, kuid pole piisavalt vastupidavad saviahjus põletamiseks. Loodusest kaevandatud savi liikidest on keraamikas ja savitöötubades enim kasutusel näiteks valge savi ja punane savi. Mõlemad savid sobivad suurepäraselt nii voolimiseks, rullimiseks kui ka potikedral treimiseks. Loe kõikide keraamikas kasutatavate savi liikide kohta ja kuidas valida õiget savi. Kui sobiv savi liik on valitud, tuleb savi tihendada, et vabaneda mullidest ja muuta savi voolimine lihtsamaks.

Savi voolimine on saviga töötamise põnevaim osa, sest siin saab savikunstnik otsustada, mida ta enda kätega loob. Kas sünnib savikruus, savikauss, savitaldrik või hoopis mõni huvitav saviskulptuur. Harjutamine teeb meistriks ja savi voolimise suur eelis on, et kui läheb untsu või soovid oma savitöö juures midagi muuta, saad alati  otsast alustada. Keraamikul on alati käepärast vesi, et savitööd voolimise ajal vajadusel niisutada ja savi vormimist lihtsustada.

Savi töötoas on olemas ka savi voolimise alused, keraamika treipink ehk potikeder, mida kasutatakse spetsiaalse savivormimise tehnika jaoks, samuti keraamika tööpink, savilõikurid, augulõikurid, treilabad, savirullid jpm. Valmis voolitud savi trimmitakse ja soovi korral kaunistatakse erinevate savitööriistadega, selleks olgu käepärast savinuga, voolimispulk ehk steka, käsirull ja miks mitte tempel või templirull, et anda oma savitööle kaunis ühtlane muster. Keraamika töövahenditega saab kätt proovida Ceramique keraamikakursusel ja savitöötubades, kuhu kõik on oodatud savi voolima.

Savi põletamine on samm, mida ei tasu vahele jätta, kui soovid, et hoolega voolitud savitöö kestaks. Enne savi glasuurimise juurde asumist tuleb see eelpõletada, et muuta savitöö õhkkuivaks. Keraamiline savimass muutub eelpõletamise käigus kõvaks, väliskeskkonna mõjudele vastupidavaks ja veekindlaks – viimane on eriti oluline, kui savist on voolitud näiteks vaas või jooginõu. Savi põletustsükkel kestab 8-9 tundi, põletamistemperatuur sõltub savi liigist ja enne savi ahjus põletamist tuleb savitööl lasta korralikult kuivada, et vältida savi pragunemist. 

Pärast eelpõletust saab põletatud savi glasuurida ehk glasuurpõletada. Keraamika glasuurimiseks kasutatakse erinevaid glasuurimismeetodeid: kastmine, pihustamine, harjamine või piserdamine. Pärast glasuurimist ootab viimane keraamika valmistamise samm: glasuurpõletus ehk eelpõletatud keraamilise eseme uuesti põletamine pärast glasuurimist. Glasuurpõletuse käigus kinnitub glasuur täielikult ja savitöö on valmis.

Savi voolimise töötuba ootab sind!

Kui sulle pakub huvi savi voolimine Tallinnas, osale Ceramique savikursusel või korralda oma järgmine sünnipäevapidu või firmaüritus Ceramique saviringis, et ka su pere, sõbrad või kolleegid saaksid oma kätt keraamikas proovile panna. Kohapeal valminud savitööd saab iga keraamikakursusel või savitöötoas osalenu loomulikult pärast savitöö põletamist hiljem endaga koju kaasa. Ceramique savitöötuba Tallinnas ootab sind, võta meiega ühendust!

Tehtud tööd